Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty słabych kości

08 września 2011 | Kraj | Sylwia Szparkowska Agnieszka Niewińska
Na leczenie chorób stawów i kości NFZ przeznaczył  w 2010 roku 937 mln euro. Na zdjęciu warszawska przychodnia ortopedyczno- -rehabilita- cyjna
autor zdjęcia: Wojciech Grzędziński
źródło: Fotorzepa
Na leczenie chorób stawów i kości NFZ przeznaczył w 2010 roku 937 mln euro. Na zdjęciu warszawska przychodnia ortopedyczno- -rehabilita- cyjna
Najbardziej doświadczeni pracownicy, w wieku 50 – 59 lat, stanowią największą grupę otrzymujących orzeczenie  o częściowej niezdolności do pracy z powodu chorób układu mięśniowo-szkieletowego.  9,6 proc. pracowników z takim orzeczeniem to osoby w wieku 30 – 39 lat.
źródło: Rzeczpospolita
Najbardziej doświadczeni pracownicy, w wieku 50 – 59 lat, stanowią największą grupę otrzymujących orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy z powodu chorób układu mięśniowo-szkieletowego. 9,6 proc. pracowników z takim orzeczeniem to osoby w wieku 30 – 39 lat.

26 milionów dni roboczych opuścili w zeszłym roku pracownicy z powodu bólu kości i stawów

– Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa czy stawów to dziś choroby cywilizacyjne – mówi „Rz" dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego. I wyjaśnia: – Żyjemy dłużej, mniej się ruszamy, a coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Jesteśmy też ciężsi, a to problem dla kręgosłupa.

Z danych ZUS wynika, że choroby układu kostno-stawowego to najczęstsza przyczyna zwolnień lekarskich. Aż 12 proc. z nich jest wydawanych z powodu tych schorzeń.

Efekty społeczne takich dolegliwości jak bóle pleców, rąk i szyi oraz chorób w rodzaju  reumatoidalnego zapalenia stawów czy innych reumatycznych badali naukowy z amerykańskiego think tanku For Work Foundation w ramach projektu „Fit for Work", którego patronem jest „Rzeczpospolita". Dziś na Forum Ekonomicznym w Krynicy przedstawią raport, który ma pokazać, jak przebywane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9025

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament