Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zaniechane inwestycje

08 września 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Przedsiębiorca, który rezygnuje np. z dokończenia budowy hali magazynowej, stworzenia infrastruktury informatycznej czy zakupu gruntu pod nowe przedsięwzięcie, ma prawo wrzucić w koszty podatkowe poniesione w związku z tym wydatki

Nie każda decyzja biznesowa musi być trafiona i opłacalna. Gdy po otrzymaniu zamówionych wcześniej analiz i ekspertyz firma dochodzi do wniosku, że nie warto wykładać pieniędzy na dane przedsięwzięcie, z inwestycji rezygnuje. Podobnie gdy nie otrzyma np. wymaganych zgodnie z prawem zezwoleń.

Przy czym decyzja o rezygnacji nie zawsze jest podejmowana w początkowej fazie, na etapie np. wstępnych czynności związanych z planowaną budową, a często już po zrealizowaniu znacznej części przedsięwzięcia (czyli już po rozpoczęciu budowy i poczynieniu konkretnych nakładów). Pojawia się wtedy problem z rozliczeniem poniesionych wydatków.

Do końca 2008 roku przepisy nie pozwalały na wrzucanie w koszty podatkowe zaniechanych inwestycji. Możliwość taka pojawiła się dopiero od 1 stycznia 2009. Ustawodawca pozwolił rozliczyć w kosztach podatkowych koszty inwestycji, która nie została przez podatnika dokończona.

Nie żąda przy tym spełnienia dodatkowych warunków, np. zaniechania z określonych powodów.

Potrącamy w odpowiednim czasie

Wydatki na zaniechane inwestycje rozliczamy w myśl z art. 15 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i odpowiednio art. 22 ust. 5e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z nimi koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9025

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament