Wielkie zmęczenie przy obowiązkach zawodowych oznacza kłopoty
Nadmierny wysiłek podwładnego może być przyczyną wypadku przy pracy. Pozwala to jemu lub jego rodzinie uzyskać związane z tym świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego
Aby nieszczęśliwe zdarzenie potraktować jako wypadek przy pracy, muszą łącznie zachodzić wszystkie cztery warunki wymienione w przepisach, czyli nagłość zdarzenia, jego przyczyna zewnętrzna, wystąpienie urazu lub śmierci oraz związek zdarzenia z pracą.
Stan zdrowia i sprawność
W praktyce wiele kontrowersji budzi określenie, czy wystąpiła przyczyna zewnętrzna wypadku. Brakuje bowiem ustawowej definicji tego pojęcia. Przyjmuje się jednak, że przyczyną zewnętrzną może być także praca i czynności samego poszkodowanego pracownika (np. jego potknięcie się, nagły ruch, utrata równowagi).
Jest nią też nadmierny wysiłek podwładnego (np. dźwignięcie znacznego ciężaru). Przy czym nadmierność jego wysiłku należy oceniać, uwzględniając indywidualne właściwości pracownika - aktualny stan zdrowia i sprawność organizmu. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 30 czerwca 1999 (II UKN 22/99).
Nadmierny wysiłek czy stres nie są pojęciami abstrakcyjnymi, lecz odnoszą się do indywidualnych możliwości psychicznych bądź fizycznych danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta