Czy transakcje z pośrednikiem korzystają z preferencji
Niektóre dostawy i usługi dla przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym są objęte zerową stawką. Powstał problem, czy dotyczy ona także świadczeń na rzecz podmiotów pośredniczących
Ustawa o VAT, w brzmieniu od 1 kwietnia 2011, w art. 83 ust. 1 przewiduje zastosowanie zerowej stawki VAT m.in. do
- świadczenia określonych usług na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym oraz
- dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków trans-portu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym (patrz ramka).
Przepis ten rodzi wątpliwość, czy zerową stawkę VAT można stosować na wcześniejszych etapach obrotu, tj. w odniesieniu do dostawy towarów lub świadczenia usługi na rzecz podmiotu innego niż przewoźnik lotniczy (na rzecz pośrednika), w przypadku gdy finalnie beneficjentem usługi lub ostatecznym odbiorcą towarów będzie przewoźnik lotniczy wykonujący głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
Literalne brzmienie art. 83 ust. 1 pkt 7, 8 i 18 ustawy o VAT daje pewne podstawy do argumentowania, że zastosowanie stawki 0 proc. byłoby możliwe w odniesieniu do dostaw towarów na rzecz pośredników. Niemniej naszym zdaniem takie podejście nie jest prawidłowe i skutkować będzie ryzykiem sporu z organami podatkowymi.
Usługi bez zerowej stawki
Posługując się literalnym brzmieniem art. 83 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, dotyczących świadczenia usług, należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta