Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak firma działająca w specjalnej strefie ekonomicznej księguje ulgę w CIT

15 marca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Bejger

Przedsiębiorcy strefowi korzystający ze zwolnienia z podatku dochodowego często stają przed dylematem, jak tę pomoc publiczną odzwierciedlić w sprawozdaniu finansowym

Ustawa o rachunkowości nie daje bezpośrednio odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób powinni wykazać aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Z pomocą przychodzą tu znowelizowane regulacje Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy” (dalej KSR 2), z którego przedsiębiorstwa mogą korzystać na podstawie art. 10 pkt. 3 ustawy o rachunkowości.

Pomoc publiczna

Coraz więcej firm korzysta z pomocy publicznej, rozpoczynając działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (dalej SSE). Zgodnie z art. 12 ustawy o SSE dochody uzyskane w ramach zezwolenia strefowego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE są zwolnione od podatku dochodowego na określonych zasadach.

Zezwolenie strefowe wskazuje zwykle konkretne warunki, które przedsiębiorca musi spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 16 ustawy o SSE zaliczają się do nich np.: poniesienie wymaganej wielkości nakładów, zatrudnianie określonej liczby pracowników przez określony czas, zakończenie inwestycji w danym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9183

Wydanie: 9183

Spis treści
Zamów abonament