Rekompensata za szybsze rozstanie jest wolna od składek
Za miesiące skróconego okresu wypowiedzenia pracownik otrzyma więcej, niż wynosiło jego wynagrodzenie netto. Z odszkodowania za utratę etatu pracodawca ściąga bowiem tylko zaliczkę na podatek
Joanna Nowicka
- Nasz pracownik (zatrudniony na czas nieokreślony) uzyska prawo do odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę w związku z likwidacją firmy. Jak obliczyć to odszkodowanie? Czy należy je opodatkować i oskładkować? – pyta czytelnik.
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia naliczamy na takich samych zasadach, jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Taka rekompensata za utratę etatu podlega opodatkowaniu (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
Nie trzeba jednak od niej odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Krócej wyjątkowo
Przysługujący pracownikowi okres wypowiedzenia można skrócić tylko w sytuacji szczególnej. Dopuszczalne jest to wówczas, gdy łącznie zostaną spełnione następujące warunki (art. 361 k.p.):
- powodem rozwiązania stosunku pracy jest ogłoszenie upadłości bądź likwidacji pracodawcy lub przyczyna niedotycząca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta