Prywatny telefon niedostępny dla szefa
Prawa pracownika do wypoczynku nie wolno uzależnić od zapewnienia ciągłego z nim kontaktu. Jedynie w szczególnych okolicznościach można go prosić o pozostawienie numeru, pod którym będzie dostępny
- Czy szef może się domagać podania prywatnego telefonu przed udaniem się pracownika na urlop? W naszej firmie często pracodawca przed udzieleniem pracownikowi zgody na urlop chce, by ten zapisał mu swój prywatny numer telefonu. Stawia taki warunek na wypadek konieczności odwołania go z tego wolnego. Czy jest to prawnie dopuszczalne? – pyta czytelnik.
Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że poza wyjątkowymi okolicznościami pracodawca nie może zakłócać ani przerywać urlopu pracownika.
Odwołanie wypoczywającego z urlopu może nastąpić tylko w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:
- wystąpiły szczególne okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu,
- jeżeli nieobecność pracownika w pracy spowodowałaby poważne zakłócenia w funkcjonowaniu zakładu pracy.
Jako przykład takiej przesłanki można wskazać awarię urządzeń, które obsługuje pracownik, czy też kontrolę na stanowisku pracy zajmowanym przez podwładnego.
Przepisy k.p., które przewidują możliwość odwołania pracownika z urlopu, nie precyzują przy tym formy, w jakiej to powinno nastąpić. To oznacza, że jeżeli pracodawca nie dysponuje prywatnym numerem telefonu pracownika ani prywatnym adresem e-mailowy, w praktyce odwołanie go z urlopu może się okazać niemożliwe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta