Szczególny rodzaj pełnomocnictwa
Prokurent i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, a swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio dla mocodawcy
Prowadzący działalność gospodarczą w formie jakiegokolwiek podmiotu zbiorowego, muszą liczyć się z tym, że nie zawsze są uprawnieni do jego reprezentowania. Wspólnicy spółek osobowych co do zasady są uprawnieni do działania w imieniu spółki.
Jednak sprawa komplikuje się w przypadku spółek kapitałowych, gdzie funkcję reprezentanta sprawuje zarząd. Zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków, a do pełnienia ich funkcji mogą być powołane osoby spośród wspólników, jak i spoza ich grona.
Zaufana osoba
W sytuacji gdy spółka osobowa ma wielu wspólników lub zarząd spółki kapitałowej składa się z więcej niż jednego członka, pojawiają się problemy związane np. z tym, że jeden z reprezentantów nie może w danym momencie działać w imieniu podmiotu. Wówczas powoływany jest pełnomocnik, jednak aby zapewnić osobie spoza organu zarządzającego jak najszersze kompetencje, najlepiej ustanowić go prokurentem.
Uwaga! Zasada, na jakiej opiera się prokura, jest niemalże identyczna jak w przypadku każdego innego pełnomocnictwa – mocodawca udziela prokury osobie, do której ma zaufanie, aby dokonywała czynności prawnych na rzecz i w imieniu reprezentowanego przedsiębiorstwa.
Szeroki zakres
Prokurent i pełnomocnik działają w imieniu i ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta