Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób kalkulować aktywa z tytułu podatku odroczonego

15 marca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Bejger
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Przyznaną pomoc publiczną wskutek rozpoczęcia działalności w SSE można zaklasyfikować jako premię inwestycyjną lub niewykorzystaną ulgę podatkową

Jeśli działalność w SSE nie wiąże się z nabyciem lub wytworzeniem aktywów podlegających amortyzacji ani gruntów, wówczas mamy do czynienia z niewykorzystaną ulgą podatkową. Całą kwotę niewykorzystanej ulgi podatkowej, na gruncie KSR 2, należy wykazać jako aktywo z tytułu podatku odroczonego w korespondencji z podatkiem dochodowym w rachunku zysków i strat. Spowoduje to zwykle znaczne zwiększenie wyniku netto w pierwszym roku działania w strefie.

Jeśli natomiast rozpoczęcie działalności w SSE spełnia definicję premii inwestycyjnej (czyli, w uproszczeniu, wiąże się z nakładami na środki trwałe), należy nie tylko ująć aktywo z tytułu podatku odroczonego, lecz także rozliczać jak dotacje, „zmniejszenia zobowiązań z tytułu podatku dochodowego wskutek ich wykorzystania”. Tu może rodzić się wątpliwość, czy dotyczy to przedsiębiorstw strefowych. Działalność w SSE nie wiąże się bowiem ze zmniejszaniem zobowiązań, ale raczej brakiem ich powstania. Podpowiedzią będzie tu przykład, o który uzupełniono znowelizowany KSR 2.

Zawarto w nim interpretację rozpoczęcia działalności w SSE jako wiążącej się z „odliczeniem dochodów wolnych od podatku, a tym samym, pośrednio, zmniejszeniem zobowiązania z tytułu podatku dochodowego”. Bazując na takiej interpretacji, przysługującą przedsiębiorstwu pomoc publiczną należy ująć jako przychody przyszłych okresów. KSR 2 bezpośrednio nie wskazuje, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9183

Wydanie: 9183

Spis treści
Zamów abonament