Jak zamortyzować leasingowaną maszynę
Jeżeli wartość środka trwałego przekracza limit jednorazowej amortyzacji, firma odpisze w koszty tylko jej część – mieszczącą się w limicie. Pozostałą w kolejnych latach może rozliczać na zasadach ogólnych
- Prowadzę księgowość w spółce z o.o. będącej małym podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. W marcu tego roku firma zawarła umowę leasingu finansowego, której przedmiotem jest maszyna (grupa 4 według KŚT). Czy wobec tego środka trwałego mogę zastosować jednorazową amortyzację? Dodam, że jego wartość początkowa przekracza limit jednorazowej amortyzacji na 2012 r. – pyta czytelniczka.
Jak wynika z art. 17f ust. 1 ustawy o CIT, aby umowa leasingu zawarta przez spółkę była podstawą do dokonywania przez nią odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, będącego przedmiotem takiej umowy, muszą zostać spełnione następujące warunki:
Prawo do jednorazowej amortyzacji nie jest uzależnione od sposobu nabycia środka trwałego
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym jej okresie odpisów amortyzacyjnych dokonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta