Profilaktyka zdrowotna w firmie nie wykracza poza badania medyczne
Załoga nie ma co liczyć na bezpłatne lecznicze masaże czy fizykoterapię konieczną ze względu na warunki pracy. Opieka pracodawcy może sięgać co najwyżej wizyty u reumatologa czy ortopedy, jeśli na taką potrzebę wskaże lekarz
Zakres skierowania na badania zależy od specjalisty medycyny pracy i pośrednio zaświadczenia szefa o tym, co podwładny robi na swoim stanowisku. Taka jest opinia Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy, który poprosiliśmy o wyjaśnienie, co należy uznać za „profilaktyczną opiekę zdrowotną nad zatrudnionymi”.
Problem ten jest o tyle istotny, że zgodnie z art. 229 § 6 k.p. (zdanie drugie) pracodawca ponosi – poza kosztami badań wstępnych, okresowych i kontrolnych – „inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy”.
Pakiet usług abonamentowych
To zaś może zainteresować urząd skarbowy, gdy pracodawca wykupuje abonament medyczny dla pracowników. Pojawia się wątpliwość, czy świadczenia z zakresu profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą stanowią podstawę przychodu pracownika, od którego pracodawca musi naliczyć i zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 lutego 2011 r. (ILPB1/415-1282/10-4/AGr) tak nie jest. Potwierdza ona, że „wartość świadczeń medycznych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta