Które fundusze korzystają z preferencji podatkowych
Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej Polska przyjęła zobowiązanie do jednostronnego zwolnienia z CIT inwestycji funduszy z państw trzecich. Zwolnienie wyłącznie funduszy działających na podstawie polskich przepisów jest więc sprzeczne z traktatem stowarzyszeniowym
Tak orzekł WSA w Rzeszowie 29 marca 2012 r. (I SA/Rz 37/12).
Amerykański fundusz inwestycyjny pomnażający swoje środki poprzez inwestycje portfelowe w papiery wartościowe spółek kapitałowych był akcjonariuszem polskiej spółki, która tytułem udziałów wypłaciła mu dywidendę za 2009 r. Spółka odprowadziła należny podatek od dywidendy.
Nie zgadzając się z tym, fundusz wystąpił do organu podatkowego o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku. Wskazał, że zgodnie z art. 56 ust. 1 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) zakazane są wszelkie ograniczenia w przepływie kapitału pomiędzy państwami członkowskimi oraz między państwami członkowskimi a państwami trzecimi.
Wobec tego art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT zwalniający z CIT tylko fundusze kapitałowe działające na podstawie polskich przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych narusza zasadę swobodnego przepływu kapitału. Organ stwierdził jednak, że podatek od wypłaconej dywidendy został prawidłowo naliczony, zgodnie z art. 11 ust. 2b...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta