Kruchy dialog
Jeśli odrzuci się zacietrzewienie antyklerykalne, kompromis, który widać już na horyzoncie, może rozwiązać wszystkie kwestie dotyczące Funduszu Kościelnego – uważa publicysta
W ciągu ostatniego miesiąca radykalnie zmieniła się linia ministra Michała Boniego wobec Kościoła. Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu i hierarchów z 15 marca zakończyło się niemal skandalem. Rząd, jak gdyby nigdy nic, równocześnie z rozpoczęciem obrad wrzucił swoje stanowisko w sprawie likwidacji Funduszu na stronę internetową Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na dodatek uważając, że Fundusz można zlikwidować na mocy zwykłej ustawy, nie widząc żadnego związku tych działań z konkordatem i konstytucją. Wreszcie Boni chciał narzucić już na pierwszym spotkaniu wysokość odpisu podatkowego na poziomie 0,3 proc. Biskupi w odpowiedzi chłodno zadeklarowali, iż przyjmują propozycje rządu jedynie do wiadomości.
Rząd potraktował Kościół jak jedną z wielu organizacji pozarządowych, z którymi można przeprowadzić konsultacje, ale nie jest wymagana ich zgoda na zmiany w prawie.
Hierarchowie tę pierwszą próbę nerwów wytrzymali. Za to dość arogancki styl negocjowania rządu Tuska z Kościołem zachwycił liberalne tygodniki, które entuzjazmowały się, że „nie cackano się z biskupami".
Ale ta antykościelna wojenka nie została dobrze przyjęta przez wyborców PO, co pokazały sondaże. W otoczeniu premiera odezwały się głosy przestrogi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta