Czy oskładkować zlecenie, które wykonuje przedsiębiorca
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która podejmie pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie może w pełni swobodnie wybrać, by ZUS objął ją obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z kontraktu cywilnego
- Zawarliśmy umowę-zlecenie z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą. Kontrakt podpisaliśmy na pół roku, z wynagrodzeniem 6000 zł (płatnym po zakończeniu pracy). Z którego tytułu ta osoba podlega ubezpieczeniom w ZUS – z umowy czy z firmy? Jeśli ubezpieczy się z racji zlecenia, w tym przystąpi do ubezpieczenia chorobowego i zachoruje, to jak wówczas ustalić tytuł ubezpieczenia? Czy pobieranie zasiłku będzie miało wpływ na ustalenie podstawy do ubezpieczeń? – pyta czytelnik.
Zacznijmy od wyjaśnienia, że o zbiegu tych dwóch tytułów do ubezpieczeń można mówić dopiero wtedy, gdy rodzaj pracy wykonywanej w ramach umowy-zlecenia różni się od przedmiotu działalności gospodarczej.
Jeśli bowiem przedmiot kontraktu cywilnego i wpis do ewidencji działalności gospodarczej obejmują ten sam rodzaj usług, to jest tylko jeden tytuł do ubezpieczeń i jest nim wykonywanie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji przychód z umowy cywilnej przedsiębiorca wpisuje do swoich ksiąg podatkowych (jako przychód z działalności gospodarczej) i nie ma mowy o zbiegu tytułów.
Załóżmy jednak, że w sytuacji wskazanej przez czytelnika tak nie jest. Biznesmen podjął na zlecenie inną pracę niż ta, którą na co dzień wykonuje w ramach działalności.
Podstawa ma znaczenie
O tym, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta