Polska ma szansę na rozwój energii odnawialnej
ROZMOWA | Prof. Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji
Kto dziś stawia na energetykę wiatrową?
Zainteresowani są nią ci, którzy na niej zarabiają. Jest jeszcze grupa kibiców, którzy zazwyczaj są życzliwi, choć czasem bywają krytyczni. Mowa o stowarzyszenia ekologicznych. Jednak i w tej grupie znajdziemy tych, którzy protestują przeciwko energetyce wiatrowej.
Jakich argumentów używają zwolennicy?
Po stronie zwolenników energetyki wiatrowej jest poważny argument, że wykorzystuje ona zasoby, które się nie zużywają. Nie występuje bowiem coś takiego jak zużycie wiatru. To wykorzystywanie energii niewyczerpywalnej. Ograniczone są co najwyżej obszary, na których można stawiać farmy wiatrowe. To poważna zaleta wpisująca się w ogólnie przyjęte zasady zrównoważonego rozwoju. Ponadto jest to energetyka bezemisyjna. Nie chodzi tu tylko o dwutlenek węgla, ale także o inne szkodliwe substancje, takie jak tlenki siarki i azotu. To energetyka, która praktycznie niczego nie emituje, ale przeciwnicy twierdzą, że to nieprawda, bo przecież emituje hałas.
No właśnie, co z tymi, którzy są jej przeciwni?
Generalnie największymi przeciwnikami energetyki wiatrowej są ci, którzy na niej nie zarabiają. W szczególności ci, którzy twierdzą, że przez energetykę wiatrową ponoszą straty. To grupa, która najmocniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta