Będziesz musiał mieć ciepły dom
Za osiem lat nowe domy będą musiały być niemal zeroenergetyczne. Jak bardzo podroży to inwestycje? Ile ciepła zaoszczędzimy?
Na jakie zmiany powinni być przygotowani od 2020 roku inwestorzy budujący domy?
Ewa Kosmala: Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE od 2020 roku nowo oddawane budynki muszą się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii. Nowe wymogi w dużym stopniu wpłyną na budowę i projektowanie domów, nie znaczy to jednak, że będą dużo droższe.
Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań może okazać się droższy o około 5 – 10 proc., ale w perspektywie kilku czy kilkunastu lat zacznie już na siebie zarabiać, szczególnie biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii.
Jakie będą konsekwencje nowych unijnych wytycznych?
Budowa w technologii niemal zeroenergetycznej będzie wymagała od inwestorów lepszego zaplanowania budowy i wytyczenia miejsca pod inwestycję z uwzględnieniem potrzeb na instalację urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Niedostosowanie się do nowych wymogów może pociągnąć za sobą sankcje. Sankcje te powinny zostać ustalone przez władze państwowe do 9 stycznia 2013 r.
Czy nowe przepisy będą dotyczyły tylko nowo stawianych budynków, czy także remontowanych lub modernizowanych?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta