Z menedżerem warto zakończyć spór poza sądem
Gdy między pracownikiem a pracodawcą dojdzie do konfliktu, zamiast składać pozew do sądu, warto rozważyć skierowanie sprawy do arbitrażu. Może się to sprawdzić zwłaszcza przy waśniach z menedżerami spółk
Aby skorzystać z sądownictwa polubownego, strony muszą najpierw wyłączyć właściwość sądów państwowych od rozstrzygnięcia sporu między nimi. Odbywa się to przez zawarcie pisemnej umowy, nazywanej „zapisem na sąd polubowny” lub „klauzulą arbitrażową”.
Istotne jest to, że pracodawca i pracownik mogą przekazać pod arbitraż wyłącznie konflikt, który już między nimi zaistniał. To wyjątek od ogólnej zasady, że zapis na sąd polubowny może dotyczyć zarówno sporów, które już mają miejsce, jak i tych, które mogą pojawić się w przyszłości. Odstępstwo to podyktowane jest tym, że ustawodawca uznaje pracownika za słabszą stronę stosunku pracy i silniej chroni jego interesy.
Czasowe przesunięcie możliwości dokonania zapisu na sąd polubowny w tych sprawach ma przede wszystkim wykluczyć ewentualność umieszczenia klauzuli arbitrażowej w umowie o pracę. Dzięki temu pracownik unika narzucenia właściwości sądu polubownego przez szefa. W momencie podpisywania angażu kandydat ma zazwyczaj ograniczoną możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta