Daleko do końca kryzysu
Szef EBC Mario Draghi oznajmił, że strefa euro najgorsze ma już za sobą. Czy ta teza znajduje uzasadnienie? – pyta prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości
Rzeczywiście, zalanie europejskiego systemu bankowego długoterminową płynnością na ponad 1 bilion euro na dwóch kolejnych aukcjach uspokoiło trochę sytuację na rynkach finansowych. Nie można jednak wyciągać z tego wniosku, że kryzys został przezwyciężony.
To tak, jakby pacjentowi, który przed chwilą miał poważny atak serca, powiedzieć, że wszystko jest w porządku, ponieważ podłączony jest do stacjonarnego rozrusznika serca i płuc. Gospodarka europejska też jest podłączona do takiego urządzenia za pośrednictwem EBC i uzależnia się od niego coraz bardziej. Problemy ekonomiczne strefy euro pozostają nadal nierozwiązane.
Konieczna redukcja długów
Żeby przezwyciężyć kryzys zadłużenia rządy oraz gospodarstwa domowe w krajach najbardziej dotkniętych kryzysem muszą zacząć redukować swoje długi. Ich gospodarki muszą odzyskać konkurencyjność przede wszystkim poprzez obniżenie jednostkowych kosztów pracy i inne kroki obniżające wydatki. Ponadto nieuchronny wydaje się spadek cen nieruchomości i innych aktywów majątkowych, aby inwestorzy ponownie byli zainteresowani inwestycjami w krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta