Polowanie na dywidendy
Można zyskać nawet kilkanaście procent od kwoty zainwestowanej w akcje spółki. To więcej niż płacą banki. Tegoroczne dywidendy mogą okazać się rekordowe
W tym roku spółki giełdowe wypłacą prawie 20 mld zł dywidendy. Tak wynika z analizy informacji o zatwierdzonych już i deklarowanych propozycjach podziału zysków.
Firmy notowane na warszawskim parkiecie zamierzają przeznaczyć dla swoich akcjonariuszy prawie połowę ubiegłorocznych zysków. Większość tych pieniędzy trafi do głównych udziałowców. Ale i drobni inwestorzy mogą liczyć na przyzwoite profity. Jest to pocieszające w trudnych czasach, gdy na giełdzie panuje duża niepewność, a wiele akcji przynosi straty. Zainkasowanie dywidendy może poprawić efekty inwestycji.
Wysoką stopę dywidendy (jest to relacja wypłaconej dywidendy do wartości rynkowej spółki lub inaczej mówiąc dywidendy przypadającej na akcję do ceny akcji) zaproponował w tym roku Budimex – ponad 16 proc. Dla porównania, przeciętna stopa dywidendy dla wszystkich spółek giełdowych wynosi około 6 proc. (uwzględniliśmy deklaracje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta