Pieniężne zadośćuczynienie za naruszenie kontraktu
Gdy przyczyną wypadku są zaniedbania szefa, ponosi on wobec poszkodowanego odpowiedzialność kontraktową. Na tej podstawie pracownik może uzyskać dodatkową rekompensatę za swoje cierpienie
Oprócz renty osoba, która w zakładzie pracy uległa wypadkowi, może się domagać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Również sprawy związane z tym roszczeniem trafiają pod rozwagę Sądu Najwyższego.
Niedawno SN wypowiadał się w kwestii dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy, gdy przyczyną wypadku pracownika były jego zaniedbania w zakresie BHP (wyrok z 20 czerwca 2011 r., I PK 277/ 10). Podniósł wówczas, że zasadniczo ochrona dóbr osobistych przez zasądzenie zadośćuczynienia łączona jest z deliktami, czyli czynami niedozwolonymi.
Obecnie jednak coraz częściej wskazuje się na konieczność zapewnienia ochrony dobrom osobistym również w reżimie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie kontraktu. SN uznał, że choć odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów BPH jest co do zasady kontraktowa, to nie wyłącza możliwości domagania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta