Na co naraża się osoba wykonującą działalność agencyjną bez upoważnienia
Ustawa przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do lat 2 za wykonywanie czynności agenta ubezpieczeniowego bez odpowiedniego umocowania
Odpowiedzialność związana z nieprawidłowym wykonywaniem pośrednictwa ubezpieczeniowego bywa wspominana przy okazji afer dotyczących oskarżeń o wyłudzenia dużych kwot pieniędzy przez rzeczywistych lub rzekomych agentów ubezpieczeniowych od klientów zakładów ubezpieczeń. Kwestia ta ma, jednak, szerszą doniosłość.
Szeroka definicja
Definicja „działalności agencyjnej” w ustawie z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (dalej: uopu) jest szeroka. Zgodnie z art. 4 pkt 1 uopu „pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń, zwane dalej „czynnościami agencyjnymi”, polegające na:
pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności agencyjnych (działalność agencyjna).”
Z uwagi na tak szerokie ujęcie definicyjne, może dojść do sytuacji, gdy czynności wykonywane przez określony podmiot będą mieścić się w zakresie „działalności agencyjnej” w rozumieniu uopu, a jednocześnie podmiot je wykonujący nie będzie agentem ubezpieczeniowym spełniającym wymogi przewidziane w uopu i zarejestrowanym w przewidziany w ustawie sposób.
Sytuacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta