Dyscyplinarka dopuszczalna nawet w czasie wypowiedzenia
Z pracownikiem można rozstać się na kilka sposobów, ale często się zdarza, że mimo biegnącego już wymówienia konieczne jest natychmiastowe jego pożegnanie. Pracodawcy mają wątpliwości, czy wolno tak postąpić
Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem każdej umowy zawartej na okres próbny lub na czas nieokreślony. Stosunek pracy kończy się wówczas z upływem okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od okresu zatrudnienia u pracodawcy.
Przy umowie zawartej na czas określony, dłuższej niż sześć miesięcy, strony mogą uzgodnić wcześniejsze jej rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 33 k.p. wynosi on dwa tygodnie.
Jeżeli wymówienie wręcza pracodawca, a umowa zawarta była na czas nieokreślony, to musi wskazać przyczynę uzasadniającą zwolnienie. Jej podanie jest też obligatoryjne, gdy dochodzi do rozwiązania umowy na czas nieokreślony bez wypowiedzenia.
W okresie wypowiedzenia prawa i obowiązki pracownika nie zmieniają się. Nadal musi on sumiennie i starannie wykonywać swoje zadania oraz stosować się do poleceń przełożonych, za co otrzymuje umówione wynagrodzenie. Tak jak inni pracownicy odpowiada także za swoje przewinienia, nie wyłączając możliwości zwolnienia dyscyplinarnego.
Tym samym biegnący okres wymówienia nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta