Trudniejsze bywają rachunki przy pracownikach kodeksowych
Po ustaleniu, które elementy płacy wchodzą do pensji za urlop wypoczynkowy, dzielimy je na cztery grupy. Każdą z kategorii inaczej kwalifikujemy do podstawy wymiaru
Pierwsza grupa to składniki pensji przysługujące w stałej stawce miesięcznej, które określamy dwojako:
- w konkretnej kwocie miesięcznej, np. 3000 zł miesięcznie brutto,
- jednakowym procentem od podstawy w stałej kwocie miesięcznej, np. 20 proc. od wynagrodzenia zasadniczego 2100 zł; w ten sposób często strony określają dodatki do wynagrodzenia podstawowego, m.in. stażowy, motywacyjny, za znajomość języków oraz premie.
Składniki w stałej stawce miesięcznej uwzględniamy w pensji za urlop w kwocie należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, bez żadnych przeliczeń.
Inaczej jest przy zmiennych składnikach przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesiąc, co do których nie wiadomo z góry, jaką kwotę pracownik otrzyma w danym miesiącu.
Należą do nich stawki godzinowe, dzienne, tygodniowe, akordowe, prowizyjne czy zadaniowe, wynagrodzenie normalne i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatki nocne oraz składniki wskazane widełkowo, np. od 10 do 50 proc. pensji podstawowej. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przyjmujemy je w łącznej kwocie, jakie zatrudniony otrzymał w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Okres, z którego liczona jest ta średnia, może zostać wydłużony do 12 miesięcy, jeśli składniki ulegają znacznym wahaniom. Można więc liczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta