Więcej czasu na wybranie wolnego
Pracownik ma teraz dziewięć miesięcy na to, aby zrealizować wypoczynek, z którego nie udało mu się skorzystać w poprzednim roku
Co do zasady pracownikowi trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, kiedy nabył do niego prawo. Tak stanowi art. 161 kodeksu pracy. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy wybranie go w tym terminie jest niemożliwe, bo np. podwładny chorował albo pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego. Wtedy dopuszcza się przesunięcie daty, kiedy wolno zrealizować to uprawnienie.
Przykład
W połowie września 2011 r. pani Marzena urodziła trojaczki. Do tego czasu nie brała urlopu wypoczynkowego za 2010 r., bo wówczas długo chorowała i leczyła się na bezpłodność, a część 2011 r. spędziła na zwolnieniach lekarskich z powodu zagrożonej ciąży. Choć nie wykorzystała ani jednego dnia wakacji w 2010 i 2011 r., te dni jej nie przepadły. Może je wybrać w kolejnych latach jako urlop zaległy.
Pół roku później
Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378, dalej ustawa deregulacyjna) zmieniła art. 168 k.p., mówiący o najpóźniejszym wykorzystaniu urlopu zaległego.
Przez lata obowiązywał przepis, w myśl którego pracownikowi, który nie wybrał urlopu w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. (czyli według planu urlopu lub po porozumieniu z pracodawcą), należało go udzielić do końca pierwszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta