Czy małe biura rachunkowe mogą być zwolnione z obowiązku rozliczenia VAT
Przedsiębiorcy, których obroty nie przekraczają 150 tys mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Od dawna są wątpliwości, czy dotyczy to również osób i spółek zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolnieniu z tego podatku podlegają przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 tys. zł.
Jednocześnie w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymieniono szczególne rodzaje czynności, których wykonywanie wyłącza podatników z prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Należy do nich m.in. świadczenie usług w zakresie doradztwa.
Uproszczenia nie dla doradzających
Na mocy art. 113 ust. 14 ustawy o VAT minister finansów doprecyzował to wyłączenie w rozporządzeniu z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 68, poz. 360).
Z poz. 12 załącznika do tego rozporządzenia wynika, że z możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego nie mogą skorzystać podatnicy zajmujący się doradztwem, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta