Siedem turystycznych cudów, którym pomogła Unia
Projekt ratowania zabytkowego sanktuarium w Świętej Lipce, Jura Park w Krasiejowie czy lotniczy park kulturowy w Krakowie – to najciekawsze, docenione w tym roku przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekty turystyczne finansowane z funduszy europejskich
Od pięciu lat Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyróżnia najlepsze w kraju przedsięwzięcia współfinansowane z Unii Europejskiej, które dotyczą rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji.
Konkurs "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" w tym roku zgromadził aż 256 zgłoszeń. Wybrano z nich siedem najlepszych projektów w poszczególnych kategoriach. Pod koniec maja ogłoszono wyniki.
– W tym konkursie nagradzamy projekty, dzięki którym Polska systematycznie wzmacnia swój potencjał turystyczny i kulturalny – mówi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Bulwary, kościół i park
W kategorii zabytków główną nagrodę zdobył projekt ratowania Sanktuarium w Świętej Lipce. Ten kościół na granicy Warmii i Mazur, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce, przeszedł gruntowną odnowę wnętrz i elewacji. Choć wzbudzała ona wiele kontrowersji wśród lokalnej społeczności, a nawet gospodarzy kościoła – ojców jezuitów – projekt zasłużył na nagrodę.
O tym, że zmieniono kolor frontu kościoła, zdecydowały wyniki badań konserwatorów sztuki, którzy na elewacji bazyliki znaleźli fragmenty tynku pomalowanego właśnie na kolor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta