Ma być powiązanie z pracą lub delegacją
Jeśli zostanie zerwany związek między wykonywaną pracą a wypadkiem, poszkodowany nie może liczyć na zadośćuczynienie za krzywdy. To samo dotyczy zdarzenia mającego miejsce w czasie podróży służbowej
Warto przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego dotyczący tego, kiedy pracownik może stracić związek z pracą, a tym samym prawo do świadczeń z ustawy wypadkowej.
Na polecenie
SN zajął się sytuacją, w której pracownik na polecenie szefa opuścił zakład pracy i podjął czynności na prywatnej posesji przełożonego. Czy samo opuszczenie firmy spowodowało utratę związku z pracą? W ocenie SN zdecydowanie nie, miało ono miejsce bowiem na wyraźne polecenie pracodawcy.
SN zwrócił jednak uwagę na to, że pracownik, który ulegnie wypadkowi podczas wykonywania takich nietypowych dla siebie obowiązków, może się domagać świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ale nie wtedy, gdy działa poza poleceniem pracodawcy i wyjdzie poza jego uzasadniony interes. Wtedy nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta