Równaj w górę z korzyścią dla personelu
Przepisy wprost nakazują przeprowadzenie takich działań matematycznych, aby nie pokrzywdzić pracownika. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, jak i pełnowymiarowców (art. 1552a i art. 1553 k.p.).
Proporcjonalna matematyka
Takie wyliczenia najczęściej się zdarzają, gdy trzeba określić tzw. urlop proporcjonalny, czyli gdy pracownik podejmuje w trakcie roku zatrudnienie lub je kończy.
Tu w grę wchodzi właściwe ustalenie kalendarzowych miesięcy pracy. A jeden odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z jego stażem oraz wielkością etatu. Tak wynika z art. 1552a k.p.
Nakazuje on też niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrąglić w górę do pełnego miesiąca. Zatem za miesiąc pracy jest to 1/12 urlopu pracownika, za dwa miesiące przepracowane będą to 2/12, a za trzy miesiące – 3/12 itd. Nawet jednodniowe wejście w miesiąc kalendarzowy oznacza konieczność zaliczenia go do pełnych 30 dni pracy.
Przykład 1
Panią Julię zatrudniono na okres próbny od 25 maja na trzy miesiące. Już po tygodniu okazało się, że nie radzi sobie z wypełnianiem nałożonych obowiązków służbowych i pracodawca wypowiedział jej angaż 2 czerwca.
W ten sposób pracownica ma urlop w wymiarze 2/12 z 26 dni (pięć dni), mimo że ani maja, ani
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta