Spółki afrykańskie na specjalne życzenie
Kto ma minimum 500 tys. zł, a najlepiej przynajmniej 1 mln euro, może korzystać z ofert inwestycyjnych przygotowanych zgodnie ze swoimi wskazówkami
Struktury stają się coraz popularniejszym sposobem inwestowania. Z danych zebranych przez portal Structus.pl wynika, że w 2011 r. ulokowano w nich ponad 10 mld zł.
Wyniki osiągane przez większość produktów skierowanych do masowego klienta nie są jednak satysfakcjonujące. Średnia stopa zwrotu z inwestycji, wyliczona dla 470 struktur zakończonych w ubiegłym roku, wyniosła zaledwie 2,67 proc. w skali roku. Wynika to m.in. z tego, że na polskim rynku brakuje ofert zakładających spadek indeksów giełdowych czy cen surowców.
Rynek okryty tajemnicą
Banki zdają sobie sprawę, że klienci detaliczni nie zawsze do końca wiedzą, w co inwestują. Inaczej jest w przypadku klientów bankowości prywatnej, którzy często sami decydują, jak dany produkt strukturyzowany ma wyglądać.
– Subskrypcje dla private bankingu nierzadko trwają krócej niż te dla klienta masowego. Liczba potencjalnych odbiorców oferty jest bowiem dużo mniejsza i bank może sprawniej przeprowadzić zapisy – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance. – Dane na temat produktów strukturyzowanych dla najzamożniejszych klientów nie zawsze są upubliczniane. Informacje o subskrypcjach zwykle docierają tylko do zainteresowanych. Dlatego znamy zaledwie wycinek tego rynku.
Część instytucji nie ma jednak oporów przed udzielaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta