Za utratę zdrowia renta cywilna
Przed ukończeniem wieku emerytalnego poszkodowany dostanie rentę w wysokości pomniejszonej o potencjalne zarobki. Później dostanie już całe świadczenie
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Zobowiązany do naprawienia szkody powinien na żądanie poszkodowanego wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty jego leczenia.
Jeżeli stał się on inwalidą, ma prawo również do otrzymania sumy potrzebnej na koszty przygotowania do innego zawodu. Gdy zaś poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać również odpowiedniej renty.
Dodatkowo sąd może jeszcze przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Kto daje i zabiera
Uzyskanie renty jest dosyć kuszące. Poszkodowany, który zdoła ją wywalczyć, uzyskuje bowiem stałe źródło dochodów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet przyznana już renta może zostać odebrana, gdy okaże się, że uprawniony do niej odzyskał zdolność do pracy. Budzi to jednak sporo wątpliwości.
Podstawowym problemem jest odpowiedź na pytanie, czy wysokość świadczenia powinna uwzględniać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta