Pracownik skorzysta na lukach w regulaminie płacy
Jeśli z wewnętrznych przepisów nie da się wyczytać, czy nagroda jest obniżana za czas absencji, podwyższy ona kwotę świadczenia chorobowego
Wysokość zasiłku chorobowego dla pracownika zależy nie tylko od tego, w jakiej wysokości otrzymuje on wynagrodzenie zasadnicze. Jeśli otrzymuje dodatkowe składniki pensji – jak dodatki, premie czy nagrody, może liczyć, że zwiększą one kwotę świadczenia.
Warunkiem jest jednak, by pobierana była od nich składka chorobowa i by nie przysługiwał pracownikowi za czas jego niezdolności do pracy. Zasady wypłaty tych składników powinny zostać uregulowane w przepisach płacowych obowiązujących u pracodawcy (np. układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania).
- W firmie obowiązuje regulamin wynagradzania. Określa on m.in. rodzaje nagród, które przysługują pracownikom, ale nie wskazuje kryteriów ich przyznawania i wypłacania. Nagrody te mają charakter uznaniowy, a ich wysokość zależy od zaangażowania i wkładu pracy zatrudnionego w wykonanie planowych zadań. Czy taką nagrodę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków i za jaki okres (miesięczny, czy inny)? W przypadku przekazania wypłaty świadczeń do ZUS, jak prawidłowo wykazać ten składnik wynagrodzenia w ZUS Z-3?
Regułą jest, by podstawę wymiaru świadczeń chorobowych należnych pracownikom ustalać biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy.
Tak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta