Doradca nie musi doradzać
Wiele biur rachunkowych prowadzonych jest przez doradców podatkowych. Czy to znaczy, że muszą rozliczać VAT, nawet gdy ich przychody są niewielkie?
Organy podatkowe w niekorzystnych rozstrzygnięciach odwoływały się do ustawy o doradztwie podatkowym i czynnościach zastrzeżonych dla doradców. Jednak ostatecznie korzystne dla podatników stanowisko opiera się na istocie wykonywanych usług i ich klasyfikacji statystycznej.
Czy możliwe jest więc, że osoba prowadząca działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych uprawnień miałaby możliwość korzystania ze zwolnienia, natomiast doradca podatkowy wykonujący te same czynności już nie?
Należy pamiętać, że doradca podatkowy również jest uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ma on takie uprawnienie nie tylko dzięki ustawie o doradztwie podatkowym, ale jednocześnie zezwalają mu na to przepisy ustawy o rachunkowości.
Jednak próba rozstrzygania problemu na podstawie odwołania się do regulacji umożliwiających doradcy podatkowemu prowadzenie biura rachunkowego prowadziłaby do niekończącego się sporu. Rozstrzygające, tak jak w przypadku osób prowadzących biura rachunkowe na podstawie odrębnych uprawnień, musi być zatem odwołanie się do klasyfikacji statystycznych.
Co wynika z PKWiU
Jak wynika z PKWiU 2008, „Usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu, usługi doradztwa podatkowego” sklasyfikowane są w grupowaniu 69.2 i obejmują:
- usługi w zakresie audytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta