Dla kogo częściowe świadczenie
Zmienione przepisy umoźliwiają przejście na niepełną emeryturę jeśli wykażemy się odpowiednio długim stażem. Niestety wyniesie ona tylko 50 proc. pełnej emerytury
Możliwość uzyskania częściowego świadczenia nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a jedynie tych, którzy mają ukończony wiek emerytalny 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie mają ukończonego podwyższonego wieku emerytalnego.
O częściową emeryturę nie mogą ubiegać się kobiety dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi 62 lata lub jest niższy od 62 lat, np. 60 lat i pięć miesięcy.
Dodatkowym warunkiem, jaki muszą spełnić ubezpieczeni mający ukończone 62 lata (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) jest udowodniony co najmniej 35-letni (przez kobietę) i 40-letni (przez mężczyznę) staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy).
Przykład
Podwyższony wiek emerytalny kobiety urodzonej 31 grudnia 1958 r. wynosi 62 lata.
Kobieta ta, po osiągnięciu tego wieku, może przejść na pełną emeryturę i nie musi udowadniać co najmniej 35-letniego stażu pracy.
Przykład
Podwyższony wiek emerytalny kobiety urodzonej 15 grudnia 1959 r. wynosi 62 lata i cztery miesiące. Po osiągnięciu 62 lat będzie mogła przejść na emeryturę częściową, o ile udowodni 35-letni staż pracy.
Przykład
Podwyższony wiek emerytalny mężczyzny urodzonego 16 lipca 1949 r. wynosi 65 lat i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta