Podwyższenie kapitału zakładowego nie było wolne od PCC
Obligatoryjne zwolnienie dotyczyło wszystkich czynności objętych dyrektywą 69/335/EWG, które 1 lipca 1984 r. na gruncie prawa krajowego były zwolnione z podatku kapitałowego lub były opodatkowane według niższej stawki. Nie ma ono zastosowania do polskich podatników
Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach 25 kwietnia 2012 r. (I SA/Gl 285/12).
Spółka zwróciła się z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) pobranego od podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W uzasadnieniu wskazała na wadliwe wdrożenie przepisów prawa wspólnotowego do krajowego porządku prawnego, czym naruszono art. 7 ust. 1 dyrektywy 69/335/EWG.
Organ odmówił stwierdzenia nadpłaty, argumentując, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu, jeśli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania, a tak było w rozpatrywanej sprawie.
Jednocześnie organ uznał, że prawo krajowe nie jest sprzeczne z prawem wspólnotowym, gdyż Polska 1 maja 2004 r. stała się członkiem Unii Europejskiej będącym adresatem norm wynikających z dyrektywy. Dlatego nie można brać pod uwagę dyrektyw zmieniających, które utraciły moc przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta