Kryzys finansów jest już za nami, ale...
Vikram Pandit: Wpływ potencjalnych wydarzeń w Grecji na gospodarki zależy od psychologicznych nastrojów na rynkach, a niekoniecznie od racjonalnych przesłanek – mówi specjalnie dla „Rz” i „Parkietu” prezes amerykańskiego Citigroup w rozmowie z Jakubem Kuraszem
Rz: Czy ewentualne wyjście Grecji z Eurolandu wpłynie negatywnie na banki w Europie i USA, co z kolei pogłębi kryzys realnej gospodarki?
Wciąż aktualne jest zasadnicze pytanie, czy Grecy chcą wyjść ze strefy euro czy nie. Nie sądzę, żebyśmy dowiedzieli się tego w trakcie kolejnych dni. To raczej kwestia czterech – sześciu tygodni. Razem Europa jest silniejsza. Mniej obawiamy się o techniczne aspekty sytuacji w Grecji, choć niektóre banki i inne instytucje w Europie ją odczują. Bardziej martwią skutki psychologiczne, które niesie wyjście tego kraju z Unii Europejskiej i unii monetarnej.
A co to oznacza?
Rynki będą musiały mieć pewność, że wyjście Grecji nie oznacza, że inne kraje nie będą mogły tego zrobić. Więc wpływ potencjalnych wydarzeń w Grecji zależy od psychologicznych nastrojów na rynkach, a niekoniecznie od racjonalnych przesłanek.
Czy Grecja będzie jedynym krajem, który być może zdecyduje się na wyjście ze strefy euro? Czy też dołączą do niej Hiszpania i Włochy?
Wciąż wierzymy, że Unia Europejska, której walutą jest euro i która realizuje właściwą politykę gospodarczą, to najlepsza sytuacja i najwłaściwsze rozwiązanie dla odżywającej, zliberalizowanej Europy. Rozumiemy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta