Co wpływa na atrakcyjność biur?
Sytuacja gospodarcza ostatnich trzech lat wywołała spore zmiany w strukturze popytu i podaży na rynku powierzchni biurowych. Aby sprostać odmiennym warunkom, deweloperzy muszą dostosowywać nowo powstające projekty do stale rosnących wymagań przyszłych najemców. Nowoczesne budynki oferują wysoki standard techniczny, zapewniając komfort pracy i niskie koszty eksploatacji. Jakość materiałów wykończeniowych budynków musi być coraz wyższa, a elementy, które jeszcze kilkanaście lat temu były uznawane za prestiżowe i ekskluzywne, dziś stają się standardem.
Lokalizacja powoli przestaje być decydującym warunkiem w wyborze siedziby firmy. Obecnie zauważalny jest trend do lokowania inwestycji biurowych na obrzeżach Warszawy i największych miast regionalnych.
– Wynika to z braku dostępności wolnych powierzchni pod nowe inwestycje oraz zmieniających się potrzeb najemców – mówi Łukasz Maciak, dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka. – Lokalizacje na obrzeżach miast stają się bardziej atrakcyjne dzięki możliwości obniżenia kosztów najmu oraz dużo większej możliwości ekspansji, jakie oferują położone poza centrum parki biznesu. Dodatkowym atutem jest brak uciążliwości związanej z rosnącym ruchem po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta