Czy trzeba zakładać firmę, aby sprzedać prywatne działki
Uznanie podatnika za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy o PIT nie przesądza, że musi on zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej oraz płacić składki ZUS
W ostatnich latach pojawiła się praktyka traktowania kwot uzyskanych przez osoby fizyczne ze sprzedaży nieruchomości jako przychodów z działalności gospodarczej. Czasem są one kwalifikowane do tego źródła, nawet jeśli sprzedawca nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Problem dotyczy przede wszystkim gruntów. O tym, że osoba w takiej sytuacji (niezarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej – dalej CEIDG) może zostać uznana za przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy o PIT świadczy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 listopada 2009 r. (I SA/Po 815/09, prawomocny).
Czytamy w nim: „W przypadku zbycia nieruchomości i innych rzeczy uzyskane przychody mogą być zatem zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej, jeżeli ich zbycie nastąpiło podczas wykonywania czynności posiadających cechy, jakim winna odpowiadać działalność gospodarcza”.
W orzeczeniu z 25 sierpnia 2011 r. (II FSK 433/10) – podtrzymując ten wyrok w mocy – Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w ustawowej i uniwersalnej definicji działalności gospodarczej i zrównanej z nią definicji pozarolniczej działalności gospodarczej akcentuje się takie okoliczności jak m.in. działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta