Przepisy dotyczące instrumentów finansowych są zbyt restrykcyjne
Wydatki poniesione z tytułu wcześniejszego zamknięcia opcji walutowych nie są kosztem uzyskania przychodu. To dlatego, że nie następuje realizacja prawa z opcji
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 29 maja 2012 r. (II FSK 2330/10).
Spółka świadczy usługi w zakresie projektowania oraz budowy dróg, autostrad i kolei na terenie Unii Europejskiej. Wynagrodzenie za zrealizowanie projekty jest ustalane w euro. W celu zabezpieczenia wysokości przychodów spółka zawarła umowę opcji walutowych.
Zmiany kursów walut spowodowały jednak, że spółka poniosła znaczne koszty związane z realizacją przez bank uprawnienia z wystawioną opcją call i zamknięciem części kontraktów. Niezrealizowane kontrakty zostały rozliczone na dzień zamknięcia opcji.
Po stronie spółki powstało zobowiązanie, którego nie mogła spłacić. Zawarła więc ugodę z bankiem. Zgodnie z nią część wierzytelności została rozłożona na oprocentowane roczne raty, a część umorzona (wraz z odsetkami).
Spółka złożyła wniosek o interpretację. Zapytała, czy wartość zobowiązania z tytułu zamknięcia opcji walutowych jest kosztem podatkowym. Organ wyjaśnił, że tylko kwota ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta