Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy dotyczące instrumentów finansowych są zbyt restrykcyjne

28 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Monika Kamińska

Wydatki poniesione z tytułu wcześniejszego zamknięcia opcji walutowych nie są kosztem uzyskania przychodu. To dlatego, że nie następuje realizacja prawa z opcji

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 29 maja 2012 r. (II FSK 2330/10).

Spółka świadczy usługi w zakresie projektowania oraz budowy dróg, autostrad i kolei na terenie Unii Europejskiej. Wynagrodzenie za zrealizowanie projekty jest ustalane w euro. W celu zabezpieczenia wysokości przychodów spółka zawarła umowę opcji walutowych.

Zmiany kursów walut spowodowały jednak, że spółka poniosła znaczne koszty związane z realizacją przez bank uprawnienia z wystawioną opcją call i zamknięciem części kontraktów. Niezrealizowane kontrakty zostały rozliczone na dzień zamknięcia opcji.

Po stronie spółki powstało zobowiązanie, którego nie mogła spłacić. Zawarła więc ugodę z bankiem. Zgodnie z nią część wierzytelności została rozłożona na oprocentowane roczne raty, a część umorzona (wraz z odsetkami).

Spółka złożyła wniosek o interpretację. Zapytała, czy wartość zobowiązania z tytułu zamknięcia opcji walutowych jest kosztem podatkowym. Organ wyjaśnił, że tylko kwota ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament