Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczą się elastyczniejsze i tańsze formy współpracy dla obu stron

28 czerwca 2012 | Vademecum kadry i płace | Maciej Nałęcz

Na sezon niewiele firm chce się wiązać z zatrudnionymi stosunkiem pracy. Największą popularnością cieszą się w tym okresie umowy cywilne. Trzeba jednak uważać na prawidłowość zapisów w takich kontraktach

Pojęcie pracy sezonowej nie zostało ustawowo zdefiniowane, mimo że jest używane w przepisach prawa pracy, np. w art. 251 § 3 pkt 2 kodeksu pracy. To określenie pochodzi od słowa „sezon” oznaczającego porę roku.

Przyjmuje się, że prace sezonowe to takie, które występują tylko w określonej porze roku, ponieważ ich istnienie zależy od cyklów przyrody, właściwości pór roku, warunków klimatycznych i atmosferycznych. Praca taka nasila się w pewnym okresie roku, czyli właśnie w sezonie, np. prace budowlano-remontowe.

Pogląd taki potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 3 kwietnia 1986 r. (III URN 20/86, OSNC 1987, Nr 2-3, poz. 45), uznając, że „praca sezonowa oznacza pracę wykonywaną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament