Szef zapłaci za skutki nieodgrzybiania klimatyzacji
Jeśli warunki pracy wywołały u pracownika rozstrój zdrowia, może się on domagać od pracodawcy stosownej rekompensaty. Nawet jeśli nie spowodowały u niego choroby zawodowej
- Czy pracownik może powołać się na to, że praca w klimatyzowanym pomieszczeniu przy oknach, które nie dają się otworzyć, spowodowała u niego chorobę zawodową w postaci alergii, a także przewlekłej choroby układu oddechowego? Pracownik podejrzewa, że klimatyzacja była zbyt rzadko odgrzybiana. Czy w ogóle tego rodzaju schorzenia można uznać za chorobę zawodową? A jeśli nie, to czy pracownik może wywalczyć jakąś rekompensatę za utratę zdrowia od pracodawcy? – pyta czytelnik.
W myśl art. 2351 kodeksu pracy, za chorobę zawodową uważa się, po pierwsze, tylko tę, która została wymieniona w wykazie chorób zawodowych. Po drugie, ocena warunków pracy musi dać podstawę do tego, by stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”.
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 sierpnia 2011 r. (II OSK 918/ 11). Uznał, że do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta