Pielgrzym nie do zatrzymania
Samorządy nie potrafią zarabiać na milionach pątników przybywających do sanktuariów Bożego Miłosierdzia
Zmienia się mapa pielgrzymkowa Polski. Obok tradycyjnie silnego kultu maryjnego rozwija się kult Bożego Miłosierdzia, a to oznacza coraz większe tłumy ciągnące do Krakowa-Łagiewnik, Płocka i innych miejscowości. Jednak wiele z nich nie potrafi tego wykorzystać.
– Obecnie funkcjonują 22 sanktuaria Bożego Miłosierdzia – mówi dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który badał ten rodzaj ruchu pielgrzymkowego.
Najliczniej odwiedzane jest sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Co roku przybywa tu ok. 2 mln pielgrzymów, w tym turyści z ok. 100 krajów. Najliczniej Włosi i Hiszpanie. Ile zostawiają? Turysta religijny wydaje w Krakowie średnio 381 zł, statystyczny 477 zł. – Na pielgrzymów nie można jednak patrzeć tylko przez pryzmat liczb czy zysków – mówił podczas konferencji o dziedzictwie Jana Pawła II w projektach turystycznych Krakowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta