Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki zawarcia niewłaściwej umowy

28 czerwca 2012 | Vademecum kadry i płace | Maciej Nałęcz

Nieprawidłowy wybór podstawy zatrudnienia nie oznacza, że jest ona nieważna. Współpraca trwa, ale na zasadach właściwych dla kontraktu, który powinien zostać podpisany

Pracodawca, powierzając danej osobie określone zadania, musi sam ocenić, jaka forma zatrudnienia będzie najwłaściwsza. Każdorazowo powinien ocenić warunki wykonywania pracy (por. wyrok SN z 13 kwietnia  2000 r., I PKN 594/99, OSNAPiUS  2001, nr 1, poz. 637). Zawarcie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia), która posiada cechy umowy o pracę, niesie ze sobą ryzyko uznania, że była to próba obejścia przepisów.

Pracownik może wówczas wystąpić o uznanie jej za umowę o pracę. Zgodnie bowiem z art. 22 § 11 k.p. w przypadku, gdy umowa zawierana jest w warunkach, w których powinna zostać podpisana umowa o pracę, należy to uznać za zatrudnienie na podstawie stosunku pracy bez względu na to, jaką nazwę nadały jej strony.

W razie wątpliwości, dla rozstrzygnięcia sporu w tej sprawie, decydująca jest treść umowy oraz praktyka stosowania jej postanowień, a nie sama nazwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament