Kto zapłaci za straty ekologiczne
Naprawa szkody w środowisku naturalnym jest kosztowna. Przed tym ryzykiem przedsiębiorca może się zabezpieczyć, wykupując odpowiednią polisę ochronną
Usunięcie szkody środowiskowej wiąże się często z takimi działaniami, jak oczyszczenie skażonej wody czy gleby, a w poważniejszych przypadkach nawet z ponownym wprowadzeniem gatunków, które wyginęły.
– Zainteresowanie ubezpieczeniami środowiskowymi rośnie bardzo szybko, w chwili obecnej ubezpieczenia środowiskowe są jedną z najszybciej rozwijających się linii produktowych w Chartis, zarówno w Polsce, jak i w Europie – mówi Paweł Holnicki-Szulc, dyrektor regionalny, CEE & Mediterranean Chartis Europe SA. – Ryzyka środowiskowe dostrzegają również instytucje finansowe, które obok tradycyjnych zabezpieczeń w postaci polis ubezpieczenia mienia wymagają również zabezpieczenia na wypadek wystąpienia szkód lub zwiększonych zobowiązań wynikających z negatywnego wpływu działalności na środowisko.
Przede wszystkim zakłady chemiczne
O polisie powinni pomyśleć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, z których działalnością wiąże się ryzyko powstania szkód w środowisku: zakłady chemiczne, stacje paliw, przedsiębiorstwa energetyczne, galwanizernie, lakiernie, przedsiębiorstwa zajmujące się transportem towarów niebezpiecznych. Wrażliwe branże to także petrochemia, zakłady przemysłu metalowego i obróbki metali, zakłady eksploatujące instalacje w przemyśle energetycznym do spalania paliw, zakłady spożywcze, w tym także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta