Umowa o współpracy z samozatrudnionym
Minimalizm obowiązków można też osiągnąć, korzystając z usług przedsiębiorcy. Pozwoli to również na bardziej elastyczne relacje i obniżenie kosztów wykonania usług
Pojęcie „samozatrudnienie” nie występuje w żadnym przepisie prawa. W praktyce gospodarczej mianem tym określa się sytuację osoby fizycznej, która w ramach prowadzonej osobiście działalności gospodarczej (jako przedsiębiorca) zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności (usług) na rzecz innego przedsiębiorcy.
Zatem przedsiębiorca zawiera z innym przedsiębiorcą umowę o wykonanie usługi, a następnie samodzielnie ją wykonuje.
Umowa o współpracy między przedsiębiorcami jest najczęściej zbliżona do umowy-zlecenia. Jej nazwa może odzwierciedlać rodzaj wykonywanych usług, np. umowa o prowadzenie ogrodów, o sprzątanie pomieszczeń, o świadczenie usług gastronomicznych itp.
Współpraca może być prowadzona zarówno na podstawie umowy-zlecenia, jak i umowy o dzieło. W kontrakcie warto jednak zaznaczyć, że ma ona charakter profesjonalny (tzn. jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) i załączyć zaświadczenie o prowadzeniu biznesu.
Swoboda kontraktowania
Konsekwencją cywilnoprawnego charakteru stosunku prawnego łączącego strony umowy o współpracy jest zastosowanie do niego zasady swobody kontraktowania (art. 3531 k.c.).
W myśl tej reguły strony mogą w dowolny sposób nawiązywać, kształtować i rozwiązywać stosunki prawne, w tym w zakresie nieuregulowanym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta