Dług nie jest wielbłądem
Raport „Finanse publiczne w Polsce w okresie kryzysu” wywołał ożywioną dyskusję. Niestety pojawia się w niej wiele nieścisłości i błędów – pisze główny ekonomista Ministerstwa Finansów
Pod koniec lutego Ministerstwo Finansów opublikowało raport „Finanse publiczne w Polsce w okresie kryzysu" pełen danych liczbowych, wykresów i innych informacji opatrzonych komentarzem. Jednym z celów było wyjaśnienie podstawowych definicji w zakresie finansów publicznych i przyczyn ich zmian, pomocnych w ograniczeniu nieporozumień, mitów i popełnianych błędów.
Niestety, muszę przyznać, że ponieśliśmy edukacyjną porażkę. Dowodem są liczne ostatnio teksty w dyskusji o stanie naszych finansów publicznych, w których pojawiło się wiele nieścisłości i błędów. Co wywołało tę dyskusję?
Wystarczyło kilka faktów: najpierw korzystne dla nas (przez słowo „nas" rozumiem „Polskę" – to smutne i znamienne zarazem, ale ostatnio trzeba być w tym zakresie bardzo precyzyjnym) dane GUS o znacznie niższym, niż oczekiwano, deficycie sektora finansów publicznych w 2011 r. Należy podkreślić, że dane te zweryfikowane zostały i zatwierdzone przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat.
Następnie ogłoszenie przez ministra finansów końca cyklu wzrostu długu publicznego w relacji do PKB. W końcu apel tegoż, aby do czasu pojawienia się kolejnego cyklu wzrostu długu (oby jak najpóźniej) zdjąć licznik długu, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta