Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełny etat na lato tylko dla dorosłych

28 czerwca 2012 | Vademecum kadry i płace | Maciej Nałęcz

Przeszkodą do zatrudnienia na etat w czasie sezonu może być niski wiek albo całkowite ubezwłasnowolnienie. Mniejsze rygory obowiązują przy związaniu stosunkiem cywilnym

Pracownikiem sezonowym jest osoba, która potrzebna jest tylko okresowo, przez oznaczony wycinek cyklu kalendarzowego, w zależności od pory roku, a zwłaszcza od warunków atmosferycznych, np. opiekun na letnich koloniach.

Może nim być każda osoba fizyczna, którą można zatrudnić jako pracownika w rozumieniu przepisów k.p. Chodzi więc o osobę pełnoletnią, a wyjątkowo młodszą (która ukończyła 16 lat) – na warunkach zatrudniania młodocianych określonych w  dziale dziewiątym k.p. (art. 190-206).

Młodocianych można jednak zatrudniać w celach zarobkowych tylko przy lekkich pracach, których wykaz ustala pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy (art. 2001 k.p). Ich praca podlega wzmożonej ochronie zdrowia, co wyraża się m.in. w obniżonej normie czasu pracy.

Pracownikiem sezonowym może być też osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych ze względu na poczytalność, czyli pełnoletnia częściowo ubezwłasnowolniona. Może ona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament