Przepisy wewnątrzfirmowe to dość słabe prawo
Najlepiej prawa i interesy pracowników chronią regulaminy wynagradzania i pakiety społeczne. Te ostatnie gwarantują nawet wieloletnie zatrudnienie lub wysokie odprawy w razie zwolnienia z posady
Zakładowy układ zbiorowy pracy (zuzp) to najwyższe w hierarchii źródło prawa pracy tworzone u pracodawców (art. 9 § 3 k.p.).
Wyznacza minimalne standardy uprawnień pracowniczych dla wszystkich innych firmowych aktów, np. regulaminów czy porozumień zbiorowych. To on, w zamierzeniu ustawodawcy, miał stabilizować sytuację prawną załogi.
W trosce o dialog
Wydawać by się mogło, że jedną z podstawowych konsekwencji tak wysokiego miejsca w hierarchii powinna być silniejsza niż przy innych źródłach funkcja stabilizująca uprawnienia pracownicze. Do takich wniosków mogą prowadzić niektóre przepisy, np. art. 2418 § 1 k.p.
Daje on co najmniej roczną stabilizację układowych warunków zatrudnienia dla objętych uzp w trybie i na zasadzie art. 231 k.p. przez nowego pracodawcę. Ale to tylko pozór.
W porównaniu z wieloma innymi zakładowymi źródłami prawa pracy układ należy do najmniej stabilnych. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn:
- każda ze stron może rozwiązać układ w drodze wypowiedzenia,
- po rozwiązaniu układu szef może wypowiedzieć przewidziane w nim uprawnienia pracownicze i zastąpić je mniej korzystnymi dla załogi, używając w tym celu art. 24113 k.p. Przewiduje on m.in. zniesienie w związku z tym wszelkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta