Nie każdy związek z nieruchomością wpływa na rozliczenie VAT
Organy podatkowe coraz częściej uznają, że usługa jest powiązana z budynkiem lub gruntem i ich położenie decyduje o miejscu opodatkowania VAT. Nie zawsze uwzględniają, że jest to wyjątek od ogólnej zasady
Ustawa o VAT przewiduje specyficzny sposób ustalania miejsca opodatkowania usług związanych z nieruchomościami. Są one opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, której dotyczą.
Podatnikom wiele problemów sprawia jednak ustalenie, które usługi należy traktować jako związane z nieruchomością. Okazuje się, że ich zakres jest szerszy, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Miejsce opodatkowania
Zasady opodatkowania VAT usług zależą od ustalenia, gdzie są świadczone. Ma to szczególne znaczenie przy transakcjach z firmami zagranicznymi. Nie zawsze jest to łatwe.
Usługi często mają bowiem postać niematerialną oraz są świadczone zdalnie. Z tego powodu ustawa o VAT w ślad za przepisami wspólnotowymi wprowadza własne zasady ustalania miejsca świadczenia usług. Niektóre z nich tworzą swoistą fikcję, wskazując dla danej usługi miejsce świadczenia, które może pozostawać w oderwaniu od faktycznego miejsca wykonywania.
Począwszy od 1 stycznia 2010 r., zasadą ogólną jest opodatkowanie usług, w przypadku ich świadczenia na rzecz przedsiębiorcy – w miejscu, w którym podatnik będący usługobiorcą ma siedzibę działalności gospodarczej. Usługi na rzecz konsumentów opodatkowane są natomiast w kraju, gdzie siedzibę działalności gospodarczej ma usługodawca.
Wyjątek
Jeden...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta