Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksporterów czekają zmiany w podatku od towarów i usług

11 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

Od 1 kwietnia 2013 r. zastosowanie stawki zero proc. będzie możliwe również w sytuacji, gdy wyroby będą objęte procedurą celną wywozu w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej

Zgodnie z ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 35), nowelizacja VAT ma dotyczyć m.in. przepisów regulujących eksport towarów.

Zmianą objęte są przepisy definiujące eksport towarów, określające moment powstania obowiązku podatkowego, jak również wskazujące, jakie dokumenty powinien posiadać podatnik do zastosowania stawki zero proc. VAT. Nowelizacja wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 r. (z pewnymi wyjątkami, które wejdą w życie 1 stycznia 2014 r.)

Tak jest obecnie

Zgodnie z obecną definicją (zawartą w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu dostawy towarów, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.

Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że warunek „wywozu z kraju poza terytorium...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament