Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukces dobry dla wszystkich

11 lutego 2013 | Kraj | Anna Słojewska
Donald Tusk zapowiedział w niedzielę konsultacje w sprawie wydawania środków unijnych.  – Zamierzam się w nie osobiście zaangażować. W najbliższych miesiącach ruszam w Polskę  – zadeklarował. Podczas specjalnego wystąpienia wyemitowanego przez TVP mówił,  że pieniądze z budżetu UE powinny iść na bezrobotnych. – Tam gdzie się buduje,  tam jest praca – podkreślał szef rządu.
źródło: www.pre,mier.gov.pl
Donald Tusk zapowiedział w niedzielę konsultacje w sprawie wydawania środków unijnych. – Zamierzam się w nie osobiście zaangażować. W najbliższych miesiącach ruszam w Polskę – zadeklarował. Podczas specjalnego wystąpienia wyemitowanego przez TVP mówił, że pieniądze z budżetu UE powinny iść na bezrobotnych. – Tam gdzie się buduje, tam jest praca – podkreślał szef rządu.

Szefowie wszystkie krajów Unii przekonują, 
że to właśnie oni wrócili ze szczytu jako zwycięzcy.

Korespondencja z Brukseli

Rządowa propaganda sukcesu (tort z banknotów euro) i totalna krytyka ze strony opozycji (utracone pieniądze na rolnictwo) utrudniają racjonalną ocenę wyników szczytu.

Prawdą jest, że Polska będzie największym beneficjentem unijnego budżetu. Wynika to z faktu, że jesteśmy największym biednym krajem Unii, który automatycznie zyskuje największe transfery w polityce spójności – 72,9 mld euro. Ze względu na duży sektor rolny dostaniemy też sporo z polityki rolnej – 28,9 mld euro, co daje nam piątą pozycję w UE. Te ogromne kwoty są więc w znacznej mierze efektem zacofania polskiej gospodarki.

Donald Tusk nie wywalczył żadnych dodatkowych pieniędzy na szczycie, ale obronił stan posiadania. A przede wszystkim wcześniej budował w Unii koalicję zwolenników polityki spójności, co – gdy przyszło do ostatecznych negocjacji – pozwoliło na obronę akurat tej dziedziny przed radykalnymi cięciami. Z pewnością pomogły też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9459

Wydanie: 9459

Spis treści
Zamów abonament